Google Flutter Nedir


20.11.2019 22:44:02 Teknik Bilgiler Bilgi Yolunda

Flutter, içinde framework, widget ve diğer araçları barındıran, geliştiricilere Android ve iOS platformu için uygulama geliştirmeler imkanı sunan bir mobil uygulama SDK’sıdır. Google tarafından geliştirilen Flutter, açık kaynak kodlu olup, tüm geliştirici ve tasarımcılar tarafından ücretsiz olarak kullanılabilirdir.

Flutter’ı kullanarak geliştiriciler, her iki platformu da hedefleyen uygulamalar geliştirip, çapraz platformlu mobil uygulamalar sunmanın maliyet ve zamanından tasarruf edebilirler. Arayüz tasarımcıları ise Flutter’ı kullanarak Android ve iOS dünyasına uyum sağlayan, daha başarılı uygulama tasarımları geliştirebilirler.

Flutter ile mobil uygulama geliştirmek için mobil uygulama geliştirme alanında tecrübenizin olmasına gerek yokturDart programlama dilini kullanan Flutter’ı öğrenerek çok az kodlama bilgisi veya hiç kodlama bilginiz olmadan da uygulama prototipleri ve mobil uygulamalar geliştirebilirsiniz. Android ve iOS platformunda 2D mobil uygulamalar geliştirme merkezli Flutter ile marka kimliğini yansıtan uygulamalar tasarlanabilir. Yine Native platformlarda olduğu gibi Flutter’ı kullanarak kamera, konum verisi, internet, depolama ve diğer 3. Parti SDK’lara ihtiyaç duyan mobil uygulamaları geliştirmek mümkündür.

Flutter’ı WebView veya OEM widget’i ile sunulan mobil uygulama geliştirme araçlarıyla karıştırmamalıyız. Zira, Flutter tek başına kendi yüksek performans sunan render motoruna sahiptir. Ek olarak Flutter hafif katmanlı C/C+ + ile hazırlanmış kod yapısına sahip olup, nesne yönelimli Dart programlama dilini kullanılır. Dart yardımıyla geliştiriciler uygulama hazırlarken kodları kolayca okuyabilir, değiştirebilir, düzenleyebilir veya silebilirler. Ardında JavaScript’in rakibi kabul edilen Dart’ın yer alması, Flutter’ı daha güçlü ve esnek bir yapı haline getiriyor.

Flutter Özellikleri

Flutter, profesyonel bir SDK’dır ve WindowsLinux ya da Mac ortamında çalıştırılabilir. Mobile-first 2D render motoru, modern react-style framework’ü, Android ve iOS ortamında kullanılan widget desteğiyle, zengin bir paket içeriğine sahiptir. Birimler ve entegrasyon testleri için API’ye sahip olmasının dışında, 3.parti SDK’ların API’leri ile bağlanma konusunda uyumlu bir arabirim sunmaktadır.

Her platformda kolayca kullanılabilen Flutter, geliştiricilerin mobil uygulamalarını hemen geliştirmeye başlamaları için kapsamlı bir framework içerir. Geliştiriciler uygulamalarını geliştirirken Flutter’ın Framework’ünün istedikleri parçalarını kullanabilecekleri gibi diğer Framework’lerin de parçalarından faydalanabilirler. Bünyesindeki Material Design ve Cupertino (iOS tarzı) widget’ler, temalar yardımıyla her iki platform için de kusursuz mobil uygulamalar geliştirmeye olanak tanır. İsterseniz bu widget ve layout tasarımlarını kendi istediğiniz şekilde özelleştirebilir, varolmayan yeni ve eşsiz tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz.

Flutter birçok geliştirme ortamının mahrum olduğu Hot reload adında şık bir gerçek zamanlı düzenleme özelliğine sahiptir. Hot Reload ile geliştiriciler uygulamalarını hazırlar veya düzenlerken, gerçek zamanlı olarak yaptıkları değişikliklerin uygulama üzerindeki yansımalarını görebilirler. Böylece uygulama geliştirme aşamasında geliştiricilerin zamanını sünger gibi emen test süreçleri Flutter ile daha sancısız hale getirilir.

Flutter ile şimdilik Android Jelly Bean v16 üzerinde 4.1.x ve daha yeni işletim sistemleri için mobil uygulamalar geliştirilebilirken, iOS tarafındaysa iOS 8 ve üstü işletim sistemi sürümleri için uygulamalar geliştirilebiliyor. Donanım tarafında Android’in ARM işlemcilerini destekleyen SDK, iOS tarafında ise 64-bit işlemci mimarisini destekleyen iPhone 5s ve sonraki cihazlara uygun mobil uygulamalar geliştirebiliyor.


Robotik Kodlama Eğitimi

Video Eklenmedi.Yorum Yap :


Robotik Kodlama Eğitimi

Site içi Arama


En Çok Okunanlar

Sorusu Olan Varmı?

Paylaştıgım video,dosya yada projelerle ilgili sorularınızı buradan sorabilirsiniz.
Not:Projemi siz yaparmısınız demeyin lütfen :)

Sorunuz mu var?