Pisagor Ağacı Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Gidilir?


27.11.2019 22:29:32 Bilgiler Bilgi Yolunda

Pisagor Ağacı Nedir?

Matematik özelinde bilimsel çevrelerce kabul edilen en özel teoremlerden bir tanesi olan Pisagor için Bolu’da bulunan Pisagor Ağacının önemi büyüktür. Yedigöller Milli Parkı içerisinde var olan ağacın bu teoremi ispatlayacak yapıda olması da ağacın bu isimle anılmasını beraberinde getirmiştir. Hali hazırda teorem ispatı için kullanılan ilk husus, Pisagor ağacının fraktal gölgesidir. Peki, bu ağacın özellikleri nelerdir ve neden bu kadar önemlidir?

Pisagor Ağacı Özellikleri

Bolu’nun turistik yerlerinden olan Yedigöller Milli Parkı içerisinde çok farklı ağaç türleri bulunur. Her yıl on binlerce kişinin ziyaret ettiği park içerisinde Pisagor ismiyle anılan bir ağaçta dikkatleri çekmektedir. Birbiri ardına eklenen yapıların bulunması ve diğer ağaçlarla üçgen oluşturması da Pisagor adlandırmasını kaçınılmaz kılar. Sonsuzluk teoremi de rahatlıkla çıkarılırken ağaca dayanması ortaya hipotenüs durumunu çıkarır.

Pisagor Ağacına Nasıl Gidilir?

Bolu’ya yolunuz düşerse, orada bulunan Yedigöller milli parkına uğrayabilirsiniz. Yedigöller parkının içinde turizm açısından öneme sahip pisagor ağacının ziyaretçileri her yıl artmaktadır. Matematiğin bir gerçekçi yönünün de doğada bulunmasını ifade eder. Yapısı, görünümü ve kendiliğinden meydana gelen estetik yapısıyla kazandırdığı faydalarda Pisagor ağacı bilinmezliğini başka boyutlara taşır. Matematiğin soyut olmadığını gösterir niteliğe sahip ağaç için binlerce kilometre uzaklıktan gelen bilimsel çalışmalar yapan kişilerin sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Aldığı isim ve sahip olduğu nitelik ile uzun yıllar boyu, bilim camiasını kendisine hayran bırakmaya da devam edecektir.


Robotik Kodlama Eğitimi

Video Eklenmedi.Yorum Yap :


Robotik Kodlama Eğitimi

Site içi Arama


En Çok Okunanlar

Sorusu Olan Varmı?

Paylaştıgım video,dosya yada projelerle ilgili sorularınızı buradan sorabilirsiniz.
Not:Projemi siz yaparmısınız demeyin lütfen :)

Sorunuz mu var?