Kimya Mühendisliği Nedir? Kimya Mühendisi Ne Yapar? Maaşları Nelerdir?


27.11.2019 22:33:51 Bilgiler Bilgi Yolunda

Kimya Mühendisliği Nedir?

Kimya mühendisliği, maddelerin kimyasal yapılarını, enerji içeriklerini ve fiziksel hallerinin değişimini inceleyerek üretim sürecinde kullanılacak malzemelerin daha kullanışlı ve sağlıklı hale gelmesini bilimsel çalışmalar neticesinde sağlayan mühendislerin istihdamının oluşturduğu bir meslek dalıdır. Bu alanda çalışan yetkin kişiler ise kimya mühendisi unvanı ile çalışır.

Kimya mühendisliği disiplinlerarası çalışmayı gerektiren bir yapıya sahiptir. Bu sebeple matematik, kimya ve fizik bilimlerinin iyi anlaşılması ve teorik bilgilerin pratiğe dökülmesi şarttır. Kimya mühendisliğinin eğitimini almak isteyen kişilerin matematik başta olmak üzere yukarıda bahsedilen bilim dallarında da ortalama üstü bir temele sahip olması gerekir.

Bu meslek dalının çalışma alanları oldukça geniştir. Üretimin olduğu her yerde kimya mühendislerine de ihtiyaç vardır. Özellikle günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte üretim kollarının artması, teknolojinin üretim süreçlerine entegre edilmesi ve ilerleyen bilimsel araştırmalar sebebiyle kimya mühendislerine ihtiyaç daha da artmış, gıdadan tekstile, petrolden elektiriğe kadar pek çok alanda kimya mühendislerinin çalışma alanları fazlalaşmıştır.

Kimya Mühendislerinin Görev Tanımı

Bu meslek kolunun genel bir iş tanımı yapılması gerekirse; üretimde kullanılan maddelerin kimyasal değişmelerini ve tepkilerini belirleyen koşulları inceleyerek kimyasal madde üretecek olan tesislerin tasarlanmasına ve kurulmasına yön vermek olduğu söylenebilir. Fakat bahsedilen bu tanım genel bir tanımdır. Kimya mühendisleri çalıştıkları alanlara göre farklı görevler üstelenebilir ve kendi iş tanımlarını oluşturabilirler. Bu görevlerden bahsetmek gerekirse kimya mühendisleri;

• Sanayi kuruluşları tarafından belirlenen kimyasal maddenin üretilmesi için ekonomik olarak işletmenin nasıl kurulacağı ile ilgili çalışmaları yapar.

• Üretim sürecinde maddelerin karışımı ile ilgili çeşitli reçeteler hazırlayarak denetimini yapar. Kimyasal madde bileşimlerinin oranları ve zamanlamasını ayarlar.

• Tesislerin kurulma aşamasında ve sonrasında üretimde kullanılacak olan gerekli araç ve gereçlerin denetlenmesi görevini üstlenir.


Robotik Kodlama Eğitimi

Video Eklenmedi.Yorum Yap :


Robotik Kodlama Eğitimi

Site içi Arama


En Çok Okunanlar

Sorusu Olan Varmı?

Paylaştıgım video,dosya yada projelerle ilgili sorularınızı buradan sorabilirsiniz.
Not:Projemi siz yaparmısınız demeyin lütfen :)

Sorunuz mu var?