Lavanta Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır, Destekleri Nelerdir?


1.12.2019 23:23:17 Bilgiler Bilgi Yolunda

Lavanta yetiştiriciliği, lavantanın kar oranı yüksek bir bitki olması sebebiyle son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Tarım arazisi sahiplerinin arazilerini bu şekilde değerlendirme isteğinin yanı sıra girişimciler de arazi edinerek bu sektöre girmek istemektedir. Lavanta yetiştiriciliği generatif veya vegetatif olarak yapılabilmektedir.

Ülkemizde daha çok generatif üretim ön plandadır. Bu üretim şeklinde tohum kullanılmaktadır.

Lavanta yetiştirmek için öncelikle uygun bir arazi edinmeniz gerekmektedir. Araziyi yabancı otlardan temizleyerek lavanta tohumlarınızı ekmelisiniz. Ortalama 1 dönüm araziye 200 kilogram civarında lavanta tohumu ekilebilmektedir. Hasat döneminde ise 100 ila 500 kilogram arasında ürün alınabilmektedir.

Lavanta Yetişme Koşulları Nelerdir?

Lavanta bitkisi çok seçici bir bitki değildir. Hemen her toprakta yetişebilmektedir. Ancak maksimum verimi almak istiyorsanız, kuru ve kireçli toprağı tercih etmelisiniz.

Lavanta bitkisi üretiminde dikkat edilmesi gereken husus hava sıcaklıklarıdır. Lavanta bitkisi soğuk havayı sevmemektedir.

Bu sebeple verim almak istiyorsanız arazinizi kışların soğuk geçmediği bölgelerden seçmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte ülkemizdeki kış soğuklarına dayanabilecek lavanta çeşitleri de bulunmaktadır. Tercihlerinizi bu çeşitlerden yana kullanarak arazinizi değerlendirebilirsiniz

Lavanta Türkiyede Nerede Yetişir?

Lavanta bitkisi, yukarıda da ifade etmiş olduğumuz gibi çok soğuk bölgeleri sevmemektedir. Bu nedenle Türkiye’deki yaygın üretim yerinin Akdeniz bölgesi olduğu bilinmektedir. Bölgedeki hava sıcaklıklarının devamlı yüksek olması ve toprağın kuru olmasının yanı sıra derinlerinde rutubet barındırması, lavanta yetiştiriciliği için ideal ortamı sağlamaktadır.

Lavanta Yetiştiriciliği Kursu Var Mıdır?

Lavanta yetiştiriciliği kursu, Halk Eğitim Merkezleri tarafından verilmektedir. Akdeniz’de ve Marmara bölgesinde bu kursların eğitime başladığı bilinmektedir. Bulunduğunuz şehirdeki Halk Eğitim Merkezi müdürlükleri ile irtibat kurarak lavanta yetiştiriciliği kursu bulunup bulunmadığı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Şehrinizde kurs bulunmuyorsa, kurs açılması için gereken minimum kişi sayısını toplamanız gerekmektedir. Halk Eğitim Merkezi, 12 kişilik bir grubun talebi halinde kurs açabilmektedir.

Lavanta yetiştiricilik eğitimi almak istiyorsanız tercih edebileceğiniz bir diğer kurs seçeneği, özel kurslardır. “Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursu” adı altında birçok şehirde özel lavanta yetiştiriciliği eğitimi verilmektedir.

Lavanta Yetiştiriciliği Maliyeti Ne Kadardır?

Lavanta yetiştiriciliği maliyeti için net bir rakam söylemek mümkün değildir. Kaç metrekarelik bir arsa kullanacağınıza, kaç kilo lavanta tohumu ekeceğinize göre fiyatlar değişiklik göstermektedir. Ortalama maliyetler şu şekildedir:

 • 000 metrekare bir arsanın fiyatı 180.000 TL civarındadır.
 • 300 adet lavanta tohumunu fiyatı ise 50 TL’dir. 1000 metrekareye ortalama 1200 adet lavanta tohumu ekilmesi gerekmektedir.

Lavanta Yetiştiriciliği Ne Kadar Kazandırır?

Lavanta yetiştiriciliğinden kazanacağınız miktar, ektiğiniz lavanta miktarına göre değişiklik göstermektedir. 1 dönümden yaklaşık 300 kilo lavanta elde edilmektedir.

Bu doğrultuda lavanta ürünlerinin fiyatları şu şekildedir:

 • Kurutulmuş lavantanın kilosu 25 TL’dir.
 • Lavanta yağının fiyatı 500 TL’dir.

Yani bir dönümden 7 bin TL’ye kadar kar elde edilebilmektedir. Lavanta yetiştiriciliğinde yalnızca tarımdan değil, arazinizden de para kazanabilmeniz mümkündür. Son yıllarda özel gün tercihlerinde lavanta tarlaları oldukça popüler bir mekan haline gelmiştir. Arazinizi kiralayarak karınızı arttırabilirsiniz.

Lavanta Yetiştiriciliği Devlet Destekleri Nelerdir?

Lavanta yetiştiriciliği devletin destek sağladığı sektörlerden birisidir. Birçok farklı kurum lavanta yetiştiriciliğine hibe ve kredi desteği sağlamaktadır. Ancak bu desteklerden yalnızca bir tanesini seçmeniz gerekmektedir. Neredeyse tüm kurumlarda destek almak için gereken ön şartlardan birisi başka kurumlardan destek almamış olmaktadır.

Lavanta yetiştiriciliği desteği alınabilecek kurumlar ve destekler şu şekildedir:

 • Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu- Aromatik Bitki Desteği
 • Tarım ve Orman Bakanlığı- Orman Köylüsüne Destek Projesi
 • KOSGEB- Girişimcilere Devlet Desteği

Lavanta Yetiştiriciliği Devlet Desteği Şartları Nelerdir?

Lavanta yetiştiriciliği devlet desteği koşulları, kurumdan kuruma değişiklik gösterebilmektedir. Bununla birlikte tüm gruplarda aranan genel şartlar şu şekilde belirlenebilmektedir:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir.
 • Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı bir şekilde faaliyet yürütmek gerekmektedir.
 • Diğer kurumların desteğinden faydalanmamış olmak gerekmektedir.
 • İşletme için yapılan harcamaların faturalandırılmış olması gerekmektedir.

TKDK Aromatik Bitki Desteği Nedir?

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, lavanta yetiştiriciliği destekleyen ilk kurumdur. Kurum desteklerini “Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği” alanında sağlamaktadır. Bu kapsama lavanta bitkisi de girmektedir. Projenin genel amacı, ithalat oranı yüksek olan ve ülkemizde doğal şartlarda yetişebilen bitkilerin üretimini arttırmaktır.

Bu kapsamda tarım yapan kişilere destek sağlanmaktadır.

Lavanta bitkisi dışında destek alınabilecek bitkiler şu şekildedir:

 • Adaçayı
 • Anason
 • Gül
 • Nane
 • Şevketi Bostan
 • Göl Soğanı

Bu bitkiler çeşitlendirilebilmektedir.

TKDK Aromatik Bitki Desteği Miktarları Ne Kadar?

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından sağlanan destek miktarları, belli gruplara ayrılarak sunulmaktadır.

Bu gruplar şu şekildedir:

 • Organik Tarım: Dekar başına 40 TL ila 100 TL arasında destek sağlanmaktadır.
 • Danışma Desteği: 35.000 TL destek sağlanmaktadır.
 • İyi Tarım: Girişimciler için sunulan bir destek seçeneğidir. Dekar başına 100 TL destek sağlanmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Köylüsüne Destek Projesi Nedir?

Tarım ve Orman Bakanlığı, orman köylülerinin hayat kalitesini yükseltmek amacıyla “Orman Köylüsüne Destek” projesini başlatmıştır. Bu kapsamda orman yatırımı yapan ve gelir getirici bir işe girişen köylülere destek sağlanmaktadır. Bu sayede ormanların da korunması amaçlanmaktadır.

Orman Genel Müdürlüğü’nün proje için 186 milyon TL bütçe ayırdığı bilinmektedir. Proje kapsamında devlet desteği olarak faizsiz kredi ve hibe desteği sağlanmaktadır.

Toplam destek miktarları şu şekilde belirlenmiştir:

 • Hibe Desteği : 37 milyon 152 bin TL
 • Faizsiz Kredi Desteği: 148 milyon 864 bin TL

Orman Köylüsüne Destek Miktarı Nedir?

Orman Köylüsüne Destek projesi kapsamında sağlanacak destekler maksimum olarak belirlenmiştir. Yatırımlarınız ve işletmeniz değerlendirilerek destek sağlanmaktadır. Orman Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen, bir kişinin alabileceği maksimum destek miktarları ise şu şekildedir:

 • Hibe Desteği: 2 bin 650 TL
 • Faizsiz Kredi Desteği: 12 bin 600 TL

KOSGEB Girişimcilik Devlet Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB kurumu girişimcileri destekleme projesi kapsamında devlet desteği sağlayan kurumlardan birisidir. Kurum aynı zamanda en yüksek devlet desteğini sağlamasıyla da öne çıkmaktadır. KOSGEB hibe kredi desteğinin 50 bin TL, faizsiz kredi desteğinin ise 100 bin TL olduğu bilinmektedir.

Verilen destek miktarları yüksek olduğu için bilinçli bir şekilde kullanıldığından emin olmak istenmektedir. Bu kapsamda bazı şartlar öngörülmüştür.

KOSGEB kurumundan destek almak için sağlanması gereken şartlar şu şekildedir:

 • KOSGEB kurumu nezdinde gerçekleşen girişimcilik kursuna katılmış olmak gerekmektedir. Kurs sonunda başarılı olan kişilere girişimcilik sertifikası verilmektedir. Devlet desteği sağlanırken sertifika talep edilmektedir.
 • Projenizin kurum tarafından onaylanmış olması gerekmektedir. Lavanta yetiştiriciliği ülkemizde son yıllarda en popüler girişimcilik fikirlerinden birisidir. İthalatta da öne çıkan bir bitki olması nedeniyle yüksek ihtimalle onaylanmaktadır.
 • İşletme açılışının kurstan sonra yapılması gerekmektedir.
 • Destek talep edilen işletmede en az %30 pay sahibi olmak gerekmektedir.

İşletme için yapılan harcamaların faturalandırılmış olması gerekmektedir.

https://www.sgkhocasi.com/lavanta-yetistiriciligi-nasil-yapilir-destekleri-nelerdir.html

lavanta yetiştirme

lavanta devlet desteği


Robotik Kodlama Eğitimi

Video Eklenmedi.Yorum Yap :


Robotik Kodlama Eğitimi

Site içi Arama


En Çok Okunanlar

Sorusu Olan Varmı?

Paylaştıgım video,dosya yada projelerle ilgili sorularınızı buradan sorabilirsiniz.
Not:Projemi siz yaparmısınız demeyin lütfen :)

Sorunuz mu var?