Clickbait Nedir? Nasıl Uygulanır? Avantaj ve Dezavantajları


2.12.2019 22:58:21 Bilgiler Bilgi Yolunda

Clickbait Nedir?

Artık önemli bir konuma sahip olan internette tık tuzağı olarak da bilinen Clickbait, birçok internet sitesi tarafından yapılmaktadır. İnternet kullanıcılarının belirli bir sayfaya yönlendirilmesi için gerçekleştirilir. İlgi çekici birçok etken sayesinde kişinin tıklaması sağlanırken gerek avantajları gerek dezavantajlarının sayısı da bir hayli fazladır. Bilindiği gibi internette yapılan okumalarda başlıkların önemli bir yeri vardır. İçeriğin neyle alakalı olduğu başlıkla anlaşılırken tıklamaların büyük bölümü de başlık ilgisinden kaynaklıdır. İnternette dolaşan kullanıcıların önemli bir kısmı ise var olan içeriklere göz atmadan başlık üzerinden değerlendirme yapar. İşte, Clickbait denilen kavram burada devreye girer. İçerikle az ya da çok alakasız olan bir başlık kullanılarak kişinin içeriğin bulunduğu sayfaya giriş yapması sağlanır.

Clickbait Nasıl Uygulanır?

Var olan içeriğin çok daha yüksek oranda tık alması için ilgi çekici başlıklar kullanılarak uygulanır. Çoğu zaman başlıkla içerik arasında uyumsuzluk vardır. Ancak aynı konu bağlantısına sahip olması yeterlidir. İlgi çekici başlık sayesinde var olan amaç gerçekleşir ve tık kazanılır.  Böylelikle fazladan gelir elde edilirken uygulamalarda son derece hassas olunmalıdır. Çünkü yapılacak hatalı bir işlem sonucunda sitenin çok daha büyük bir kayıp yaşaması söz konusu olabilir.

Clickbait Avantajları ve Dezavantajları

Büyük ya da küçük ölçekli hemen her sitede Clickbait uygulamaları görülebilir. Son derece sık bir şekilde yapılırken bu sayede daha fazla görüntülenme elde edilir. Ayrıca buna ilave olarak daha çok reklam tıklaması kazanılması da ihtimal dahilindedir. Çok daha fazla kişinin dikkatinin çekilmesi, beklenilen bir konuda başlığın uygun oluşturulması ise sosyal paylaşım durumunda artışı da beraberinde getirir. Bu sayede paylaşımların birden artmasıyla bilinirlik elde edilir. Marka oluşturma süreçlerine başlama amacıyla da bu tip uygulamalar tercih edilebilir. Popülerlik kazanılırken kullanıcıların içeriği görüntülemesi sonucunda da fikir sahibi olması kazanılır. Özellikle tek bir hamle üzerinden bu şekilde bir işlem yapılabileceği gibi haber sitelerinde çok daha yoğun görülür. Haber içeriklerine kıyasla çok daha ilgi çekici, sansasyonel başlıklarla birkaç kat daha fazla tık alımı mümkündür.

https://teknolojiprojeleri.com/teknik/clickbait


Robotik Kodlama Eğitimi

Video Eklenmedi.Yorum Yap :


Robotik Kodlama Eğitimi

Site içi Arama


En Çok Okunanlar

Sorusu Olan Varmı?

Paylaştıgım video,dosya yada projelerle ilgili sorularınızı buradan sorabilirsiniz.
Not:Projemi siz yaparmısınız demeyin lütfen :)

Sorunuz mu var?